Disney

Latarnie morskie w Polsce

Ahoj! Z okazji kinowej premiery „Piratów z Karaibów: Zemsty Salazara” (to już 25 maja!) zachęcamy was do nadbałtyckich wędrówek.

Kiedy słońce już bardzo nas zmęczy podczas pobytu nad morzem, albo wręcz przeciwnie deszcz zaleje nam wszystkie ścieżki, możemy poszukać ciekawych miejsc do odwiedzenia. Świetnym pomysłem może okazać się obejrzenie latarni morskich, które znajdują się nad polskim morzem. Mają one swoją historię, a cześć z nich ma ciągle znaczenie w żeglowaniu po Bałtyku. Choć w dobie GPS, jest to znaczenie pomocnicze. Wszystkie polskie latarnie morskie znajdziecie http://www.latarnie.pl/

 • disneyinspired-article7-pl-1

  Latarnia w Gąskach

  Została zbudowana pod koniec XIX wieku, osiąga wysokość 50,2 metra. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt latarni prowadzą kręte, granitowe schody – aby się dostać na taras trzeba pokonać ich aż 190. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Morze Bałtyckie, dostrzec można stąd Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście.

  Więcej na http://www.gaski.pl

 • disneyinspired-article7-pl-2

  Latarnia w Gąskach

  Latarnia jest usytuowana w centrum wsi, u podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren. Latarnia została wpisana do rejestru zabytków.

  Więcej na http://www.gaski.pl

 • disneyinspired-article7-pl-jaroslawiec3

  Latatnia w Jarosławcu

  Zbudowana została z czerwonej i glazurowanej cegły na planie koła. Każdą kondygnację podkreśla ozdobny gzyms. Z balkonu, z wysokości 33 metrów, rozciąga się widok na morze i dwa duże przybrzeżne jeziora. Pierwsza wzmianka o konieczności wybudowania w Jarosławcu latarni pochodzi z 1818 r. Jedenaście lat później rozpoczęto budowę – daleko – 380 m od morza. W 1838 r. nastąpiło otwarcie latarni. W 1993 roku latarnię wpisano do rejestru zabytków. Latarnia stoi w samym centrum miejscowości Jarosławiec. Znajdziecie ją bez trudu. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

  Więcej na http://www.jaroslawiec.com.pl

 • disneyinspired-article7-pl-darlowko

  Latarnia morska Darłowo

  Usytuowana jest tuż przy ujściu rzeki Wieprzy, przy wejściu do portu w Darłówku. Obecna wysokość wieża latarni to 22 metry, a na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm wskazujący drogę statkom. Latarnia została wybudowana w XIX wieku, wraz z budynkiem stacji pilotów. Wieża była wtedy dużo niższa i dopiero kolejne remonty uczyniły z niej pełnoprawną latarnię. Dziś turyści mogą podziwiać stan z 1927 roku, kiedy to miał miejsce ostatni remont budynku. Latarnia usytuowana jest we wschodniej części Darłówka.

  Więcej na http://www.darlowko.pl

 • disneyinspired-article7-pl-rozewie-1

  Latarnia morska w Rozewiu

  Zlokalizowana jest przy ul. Leona Wzorka 1. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował tutaj w latach 1920 -1939. Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który w latach 1920 – 1924 odwiedzał Rozewie i podobno zamieszkiwał w latarni. Budowla pocjpdzo z 1822 r. i poddana była dwóm znacznym przebudowom. Pierwszej w 1910 i następnej w 1978 roku. W czasie tej drugiej dokonała się największa przemiana w wyglądzie latarnia została ona podwyższona o 8 m przez wstawienie metalowego walca.

  Więcej na http://www.rozewie.pl

 • disneyinspired-article7-pl-rozewie-1

  Latarnia morska w Rozewiu

  Przyczyną podwyższenia były pobliskie drzewa rosnące w Rezerwacie Przyrody Przylądek Rozewski, które zasłaniały blask latarni. Na wieży zainstalowano również inne źródło światła. Latarnia jest udostępniona dla wczasowiczów, co więcej w jej wnętrzach znajduje się małe Muzeum Latarni Morskich. Można w nim oglądać m.in. poprzedni reflektor latarni wraz z wyposażeniem elektrycznym – urządzenia te pozostały na swoim miejscu po modernizacji latarni.

  Więcej na http://www.rozewie.pl

 • disneyinspired-article7-pl-rozewie-2

  Latarnia morska w Rozewiu

  Wieża latarni jest wysoka na 33 m przez wzgląd na usytuowanie na wysokiej skarpie źródło światła umieszczone jest na wysokości przeszło 83 m n.p.m. – widoczne jest z 26 mil morskich. Budynek latarni jest dosyć specyficzny – biała, murowana dolna część i metalowa, czerwona góra. Pobliskie miejscowości: Jastrzębią Górę, Władysławowo oraz panoramę morza można podziwiać z tarasu latarni.

  Więcej na http://www.rozewie.pl

 • disneyinspired-article7-pl-jastarnia

  Latarnia morska w Jastarni

  Wybudowana w 1938 roku, 25-metrowa konstrukcja z ażurowych, stalowych elementów została wysadzona przez saperów w czasie II wojny światowej, jako wyraźny punkt orientacyjny. Obecna latarnia to najniższy tego rodzaju obiekt na polskim wybrzeżu. Liczy sobie zaledwie 17 metrów. Latarnia jest pomalowana w biało-czerwone pasy i nie jest udostępniona do zwiedzania, mimo to, stanowi jedną z atrakcji Jastarni.

  Więcej na http://www.jastarnia.info.pl

 • disneyinspired-article7-pl-niechorze-1

  Latarnia morska w Niechorzu

  Położona na klifowym brzegu, jest ulubionym miejscem turystów odwiedzających gminę Rewal. Wybudowana w 1866 r. mierzy 45 m wysokości. Jest to druga pod względem wielkości latarnia nad Bałtykiem.  Budynek wykonano z cegły. Wieża latarni ma charakterystyczny kształt. Początkowo przekrój jest czterokątny by przejść później w ośmiokąt.  W czasie II wojny światowej częściowo została zniszczona, a po wojnie udało się ją odbudować. Klifowy brzeg zabezpieczono przed podmyciem betonowymi opaskami.  Jest udostępniona do zwiedzania, a z jej szczytu można podziwiać piękny widok na morze i okolicę, jednak aby móc podziwiać te widoki trzeba pokonać 210 schodów. Czasem, zwłaszcza w szczycie sezonu, trzeba niestety poczekać chwilę w kolejce do wejścia do latarni.

  Więcej na http://www.niechorze.com.pl

 • disneyinspired-article7-pl-niechorze-2

  Latarnia morska w Niechorzu

  W czasie II wojny światowej częściowo została zniszczona, a po wojnie udało się ją odbudować. Klifowy brzeg zabezpieczono przed podmyciem betonowymi opaskami.  Jest udostępniona do zwiedzania, a z jej szczytu można podziwiać piękny widok na morze i okolicę, jednak aby móc podziwiać te widoki trzeba pokonać 210 schodów.

  Więcej na http://www.niechorze.com.pl

 • disneyinspired-article7-pl-niechorze-3

  Latarnia morska w Niechorzu

  Czasem, zwłaszcza w szczycie sezonu, trzeba niestety poczekać chwilę w kolejce do wejścia do latarni.

  Więcej na http://www.niechorze.com.pl

 • disneyinspired-article7-pl-Latarnia-Stilo

  Latarnia Stilo

  Latarnia Stilo położona w odległości pięciu kilometrów od wsi Stilo (zwanej również Ostenik) oraz ok. 10 km na wschód od miasta Łeba, jest charakterystyczną budowlą o kształcie ściętego ostrosłupa, na szesnastokątnej podstawie. Latarnia pomalowana jest w trzy charakterystyczne pasy – czarny u dołu, biały pośrodku i czerwony na górze. U szczytu latarni znajdują się dwie galerie widokowe i laterna, do której nie ma dostępu. Latarnia Stilo została zbudowana na początku XX wieku i odznaczała się bardzo nowoczesną, jak na tamte czasy, techniką budowy – stalowe elementy połączono śrubami, co jest doskonale widoczne wewnątrz budynku. Obok wieży stoi domek latarników.

  Więcej na http://www.leba.info.pl