Disney

13 rzeczy, których nie wiecie o Pięknej i Bestii

Odkąd ta klasyczna opowieść pojawiła się w kinach nieustannie tańczymy w naszych domach i próbujemy rozmawiać z filiżankami.

Na szczęście film niedługo pojawi się w wersji cyfrowej do pobrania oraz na Blu-Ray i DVD. Nie możemy doczekać się kiedy ponownie go zobaczymy. Zamów swój egzemplarz już dziś. A teraz dowiedz się więcej na temat powstawania Pięknej i Bestii…

1. Dan Stevens tańczył na szczudłach.

Jak mówi reżyser filmu, Bill Condon: „Dan nosił kostium z dużymi szczudłami, które zapewniały mu wzrost Bestii…” Podobno chodzenie w tym kostiumie stanowiło poważne wyzwanie dla łydek Dana. Mówi, że gdy uczył się manewrowania na szczudłach, przez tydzień nie czuł palców u stóp!

2. Dan Stevens musiał także tańczyć tylko ze swoją twarzą!

Po występie w kostiumie Bestii Dan musiał następnie zakładać zestaw do rejestrowania ruchu twarzy. Jego twarz była dokładnie malowana, a potem musiał odtwarzać wszystkie sceny przy użyciu tylko twarzy! Nawet scenę walca w sali balowej z Emmą Watson! Reżyser Bill Condon mówi, że Dan cieszył się z mozliwości grania z zestawem do rejestrowania ruchu twarzy, ponieważ traktował to jako wyzwanie techniczne.

3. Ewan McGregor nigdy wcześniej nie słyszał piosenki “gościem bądź”, zanim podjął się roli płomyka.

Reżyser filmu Bill Condon potwierdza to! Oto, co powiedział Condon: „Udało nam się znaleźć jedyną osobę na tej planecie, która nigdy wcześniej nie słyszała tej piosenki – Ewana McGregora. Uczył się jej więc jak nowej…” Bardzo nam się to podobało, ponieważ McGregor uczynił tę piosenkę swoją. Wypadł doskonale!

4. Ulubiona piosenka Iana McKellena z filmu piękna i bestia nie została jeszcze napisana.

Gdy zapytaliśmy go o ulubioną piosenkę z filmu, przyznał że jego ulubiony utwór nie został jeszcze napisany. Chciałby usłyszeć piosenkę śpiewaną przez Trybika! McKellen mówi, że jego zdaniem tekst powinien wyglądać mniej więcej tak: „Nazywam się Trybik, jestem zegarem. Tik, tak, nazywam się Trybik.” Pomimo jego starań o wprowadzenie „naprawdę poważnej” piosenki Trybika, nie doszło to do skutku.

5. Dan Stevens oglądał film ralph demolka jako inspirację do roli bestii.

Dan Stevens sam to przyznał: „Istnieje psychiczne uzasadnienie tego, co czyni bestię bestią. Jako inspirację oglądałem więc wszystko, od Ralpha Demolki po Obywatela Kane’a.”

6. Josh Gad chciał, aby e filmie lefou stał się sceptyczny wobec gastona.

Alan Menken zmienił nawet oryginalny tekst piosenki Howarda Ashmana, aby odzwierciedlić sceptycyzm LeFou wobec działań Gastona. Bardzo podobała nam się głębia postaci LeFou w tej wersji opowieści. To fascynujące, że pomysł wyszedł od aktora, co potwierdza nawet reżyser Bill Condon.

7. Ulubiona piosenka dan stevensa to „słońca dni.”

Wydawałoby się, że będzie to „Aż po zmierzch”, ponieważ śpiewa ją Bestia, ale Dan mówi: „‘Słońca dni’ to moja ulubiona piosenka… jest po prostu piękna. Jest tak ciepła i piękna jak wszystkie piosenki z animacji.”

8. Sukienki debiutantek musiały być przystosowane do numerów tanecznych.

Czy wiesz, że w XVIII-wiecznych sukienkach kobiety nie były w stanie nawet podnieść rąk nad głowę? Tak twierdzi projektantka kostiumów Jacqueline Durran. Musiała przerobić wszystkie sukienki debiutantek, aby zapewnić im swobodę ruchu rąk, zgodną z choreografią scen.

9. Błękitna sukienka belli została wyposażona w kieszenie na jej książki.

Projektantka kostiumów Jacqueline Durran celowo wszyła kieszenie w słynną niebieską sukienkę Belli, aby ta mogła trzymać w niej swoje książki. Durran podjęła także decyzję, aby Bella nosiła solidne buty zamiast delikatnych pantofelków, „żeby mogła biegać po wiosce.” Durran mówi: „Nie chcieliśmy, żeby była delikatną księżniczką, tylko aktywną bohaterką.”

10. Emma Watson grała z makietami.

Makiety to przedmioty ze światłami, reprezentujące zaczarowane przedmioty w ruchu i podczas rozmowy. Makiety zapewniały Emmie Watson i innym aktorom punkty, na których należało koncentrować się podczas kręcenia scen. Poza makietami reżyser Bill Condon zastosował także nagrania z prób i wizualizacje wstępne, które pomogły aktorom w graniu z animowanymi obiektami.

11. Fartuch, który twórczyni kostiumów jacqueline durran kupiła jako studentka, zainspirował ją do zaprojektowania jednej z sukienek belli.

Gdy Jacqueline była studentką, kupiła XVIII-wieczny fartuch z tkanym jedwabnym wzorem. Stał się on potem inspiracją dla sukni, którą Bella nosi pod koniec filmu. Projektantka znalazła w Anglii artystę, który namalował wzór. Został one później powiększony i wydrukowany cyfrowo.

12. Płaszcz księcia jest ozdobiony kryształami swarovskiego w kształcie dzika, smoka i lwa.

Zabawny fakt historyczny: W XVIII-wiecznej Francji bogaci arystokraci często nosili płaszcze ozdobione klejnotami. Książęcy płaszcz, który Dan Stevens nosi w prologu, jest ozdobiony haftem i kryształami Swarovskiego. Jacqueline Durran mówi: „Jeśli przyjrzymy się dokładnie, możemy dostrzec dzika, smoka i lwa, które pochodzą bezpośrednio z herbu rodowego księcia…”.

13. Prowincjonalne miasteczko, w którym mieszkają bella i maurycy, znajduje się w villeneuve.

Scenografka Sarah Greenwood mówi, że otwierający film numer „Bella” został nakręcony w prawdziwej francuskiej wiosce z lat 40. XVIII wieku o nazwie Villeneuve, a twórcy zastanawiali się nad nakręceniem całego filmu we Francji. Jednak z różnych powodów ostatecznie zdecydowali się na budowę planu filmowego w Shepperton Studios w Anglii. Zbudowana przez nich wioska „podlegała regułom choreografii, tempa i rytmu”. Dostosowanie planu do konkretnych, specyficznych potrzeb okazało się najlepszym rozwiązaniem.

Dodatkowy fakt: plany odzwierciedlają głównie fracuski styl rokoko z lat 40. xviii wieku

W filmie animowanym jest scena, w której Trybik zabiera Bellę na wycieczkę po zamku i mówi o stylu rokoko, pamiętasz? Styl ten, dominujący w latach 40. XVIII wieku, charakteryzował się bogatymi zdobieniami i był bardzo popularny w Wersalu. Zastosowaliśmy go także w aktorskiej wersji filmu Piękna i Bestia!

Przeżyj jeszcze raz magiczną opowieść. Film Piękna i Bestia będzie dostępny w wersji cyfrowej oraz na Blu-ray i DVD..