Disney

Śląski Szlak Zabytków Techniki

Jeśli w Waszej drużynie są fascynaci techniki, koniecznie wybierzcie się na Śląsk!

Planując wycieczki, które będziecie relacjonować w konkursie Disneya i PTTK „Tustystyczna rodzinka” pamiętajcie, że nie zawsze trzeba ruszać na łono natury. Dzisiaj chcemy zachęcić was to podróży najciekawszą trasą turystyki industrialnej w Polsce. Szlak Zabytków Techniki jest tematycznym, samochodowym szlakiem turystyczno-kulturowym, łączącym obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Obecnie w jego skład wchodzą 42 obiekty. Obiekty znajdujące się na Szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą istniejące muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy. Jest najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w Polsce.

Wszystkie teksty i zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Śląskiej Organizacji Turystycznej www.slaskie.travel. Więcej informacji o szlaku znajdziecie na http://www.zabytkitechniki.pl

 

 • pl-article-2

  Muzeum Śląskie w Katowicach

  Kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, wraz z innymi powstałymi tutaj instytucjami tworzy Strefę Kultury – nowe centrum życia kulturalnego miasta. Kopalnia węgla kamiennego “Katowice” pracowała od trzeciego dziesięciolecia XIX wieku, aż do końca stulecia ubiegłego. Pozostały po niej charakterystyczne, zabytkowe budynki, spośród których duża część została zbudowana jeszcze w XIX wieku. Nowa siedziba Muzeum Śląskiego (ul. T. Dobrowolskiego 1) powstawała od 2007 r. Bardzo intersująca jest wystawa: Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, która we wspaniały, emocjonujący i nowoczesny sposób pokazuje historię regionu. Na terenie Muzeum znajduje się Wieża wyciągowa szybu kopalnianego “Warszawa”, do której dobudowano panoramiczną windę. Rozciąga się z niej piękny widok na całe miasto.

  Dowiedz się więcej

 • pl-article-3

  Kopalnia „Guido”

  wydobywała węgiel już w XIX wieku. Po rewitalizacji od dziesięciu lat jest otwarta dla zwiedzających.  Na część naziemną kopalni składa się budynek nadszybia oraz stalowa wieża z mechanizmem wyciągowym z 1927 roku. Do podziemi możemy zjechać na poziom 170, 320 lub 355 m. Wystawa na głębokości 170 m (tzw. poziom świętej Barbary) koncentruje się na trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego. Multimedialna wystawa pokazauje realia pracy górników w XIX i XX-wiecznej kopalni m.in. strzelanie materiałem wybuchowym i wdzieranie się wody do kopalnianego przekopu. Poziom 320 m to dwudziestowieczna kopalnia w całej okazałości. Trasa liczy ok. 2,5 km i pozwala doświadczyć realiów pracy górniczej. Nowo otwarty poziom 355 to wyprawa w najbardziej surowe rejony Kopalni Guido. W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi.

   

   

   

  Dowiedz się więcej

 • pl-article-4

  Huta Szkła Zawiercie

  Tradycje produkcji wyrobów szklanych na ziemi zawierciańskiej są bardzo stare – znacznie wyprzedzają istnienie huty szkła. W roku 1884 firma „S. Reich i Spółka” przejęła istniejącą tu już wcześniej fabryczkę, przekształcając ją w nowoczesny zakład przemysłowy. Rozwój tutejszej huty, jak i w ogóle rozwój miasta, związany był z rozbudowującą się systematycznie Koleją Warszawsko-Wiedeńską. Wyroby zawierciańskiej huty szkła dość szybko zyskały sobie uznanie, stając się szeroko znane na przełomie wieków XIX i XX – nie tylko na obszarze Królestwa Polskiego, ale także na innych terenach carskiej Rosji oraz w cesarstwie Habsburgów. W 1986 r. huta przestawiła się na produkcję wyłącznie szkła kryształowego. Obecnie zakład, który w ostatnich latach był modernizowany, obok innych form produkcji szkła kontynuuje m.in. wielowiekową tradycję ręcznej produkcji.

  Dowiedz się więcej

 • pl-article-5

  Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

  Muzeum to kompletna stara drukarnia typograficzna, gdzie zachował się charakterystyczny klimat dawnych czasów. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cały zgromadzony sprzęt jest w pełni sprawny. Można tu zobaczyć nie tylko różne maszyny i urządzenia, ale też poznać ich zastosowanie w dawnych drukarniach. W czasie zwiedzania śledzimy kolejne etapy powstawania druku dawną, archaiczną metodą: od ręcznego układania tekstu z zastosowaniem pojedynczej litery, późniejsze składanie i odlewanie na skomplikowanej maszynie, odbijanie na papierze, do końcowego etapu łączenia w postać książki. Podczas warsztatów graficznych każdy może własnoręcznie przygotować matrycę z tekstem lub rysunkiem, a następnie wytłoczyć z niej, za pomocą starej prasy drukarskiej, odbitkę na papierze.

  Dowiedz się więcej

 • pl-article-6

  Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

  Podobnie jak wiele innych wynalazków ułatwiających życie codzienne, proste w użyciu zapałki zostały wynalezione w okresie rozkwitu rewolucji przemysłowej, w XIX stuleciu. Początki Częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego SA, w których mieści się Muzeum, sięgają roku 1882. Wtedy to uruchomili swą fabrykę w pobliżu centrum Częstochowy dwaj niemieccy przedsiębiorcy: Karol von Gehlig i Julian Huch. Wywodzili się oni z Wrocławia, gdzie posiadali fabrykę chemiczną. Największą jego atrakcją jest linia technologiczna z przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Na ekspozycję muzealną składają się ciekawe maszyny i urządzenia, dokumenty oraz kolekcja etykiet zapałczanych. Ciekawostką jest pokaz trzyminutowego filmu dokumentalnego z 1913 roku „Pożar zapałczarni w Częstochowie” – wyjątkowego zabytku polskiej kinematografii.

   

  Dowiedz się więcej

 • pl-article-7

  Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

  Sztolnia Czarnego Pstrąga to unikatowy, 600 metrowy fragment XIX wiecznej sztolni Fryderyk odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami. Sztolnia położona jest na terenie Parku Repeckiego. Nazwę swą wzięła od pływających w niej pstrągów, które przy ciemnym świetle wyglądają na czarne. Zwiedzanie sztolni „Czarnego Pstrąga” odbywa się za pomocą łodzi, których przystań znajduje się w podszybiu szybu „Ewa”. Podczas zwiedzania chodnika oglądać można ociosy skał, na których widoczne są pionowe rowki, czyli ślady otworów strzałowych. Można tam spotkać również nietoperze, które w ostatnim czasie urządziły sobie w niej swoją sypialnię.

  Dowiedz się więcej

 • pl-article-8

  Muzeum Browaru Żywiec

  W pierwszej połowie XIX wieku większość Żywiecczyzny znalazła się w rękach przedstawicieli austriackiego, cesarskiego rodu Habsburgów. W połowie stulecia kolejnym jej właścicielem był arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, który był również właścicielem Księstwa Cieszyńskiego. Książę słynął z gospodarności, inwestując w huty, tartaki, przemysł drzewny i rolny. Budowę browaru w Żywcu rozpoczęto w 1852 roku. Do dziś stoi tam wiele budynków z oryginalnej, XIX-wiecznej zabudowy browaru. Do podróży w przeszłość zaprasza też supernowoczesne Muzeum Browaru Żywiec, ulokowane w dawnych, wykutych w skale, piwnicach fermentacyjnych i leżakowych. Wydzielono tutaj 18 pomieszczeń, w których w interesujący sposób prezentuje się historię warzenia piwa w Żywcu oraz metody jego produkcji. Zwiedzający może się przenieść na ulicę galicyjskiego miasteczka, wstąpić do tradycyjnej karczmy, odwiedzić sklep kolonialny.

  Dowiedz się więcej