Disney

Rodzinny wyjazd – przygotowania

W 2017 roku razem z PTTK namawiamy Was do rodzinnego wędrowania po Polsce.

W ramach konkursu Turystyczna Rodzinka będziemy zbierać wasze relacje z rodzinnych wycieczek po kraju, a najlepsze dzienniczki wypraw nagrodzimy.

Więcej na www.rodzina.pttk.pl

Przygotowania

Rodzinna wyprawa wymaga przygotowań i dokładnego planowania. Nie warto zdawać się na „jakoś to będzie, zawsze damy sobie radę”. Oto kilka ważnych kroków przy planowaniu wyjazdu.

Pomysł – od niego wszystko się zaczyna


Pomysły na ciekawe wycieczki są wszędzie. Inspiracji możecie szukać książkach, rozmowach z przyjaciółmi, relacjach w Internecie czy w filmach (nas po obejrzeniu zwiastunów Pięknej i Bestii ciągnie do tajemniczych zamków, a takich w Polsce nie brakuje). Ważne, żeby wziąć pod uwagę możliwości kondycyjne i zainteresowania całej rodziny.

Szczegółowy plan

Przygotujcie wyjazd uwzględniając kilka wariantów. Na każdy dzień warto mieć co najmniej jeden „plan awaryjny” – w deszczowe lub zimne dni szukajcie atrakcji pod dachem. W pełnym słońcu nie zawsze warto spędzać pół dnia w grotach. Planując noclegi, na wszelki wypadek sprawdźcie czy w pobliżu łatwo znaleźć lekarza i aptekę.

Przed wyjazdem


Przygotowania do wyprawy mogą być doskonałą zabawą. Przed wyjazdem sięgnijcie po przewodniki, prześledźcie trasy palcem po mapie. W poszukiwaniu legend czy wieści o historii regionu wybierzcie się do biblioteki. Przeszukajcie blogi podróżników i galerie zdjęć. W sieci rodzice często dzielą się bezcennymi wskazówkami dla podróżników z dziećmi. Wydrukujcie rozkłady jazdy, numery telefonów do miejsc noclegowych i restauracji.

Kosztorys wyjazdu

Nie dajcie się zaskoczyć kosztom wyjazdu. Pomoże w tym dokładny kosztorys. Sprawdźcie dostępność biletów rodzinnych na przejazdy i atrakcje. Wiele miejsc noclegowych nie pobiera opłat za noclegi najmłodszych dzieci. Sprawdźcie czy obowiązywać Was będą dodatkowe opłaty np. za wypożyczenie łóżeczka turystycznego czy fotelika do roweru. Policzcie, ile będzie kosztowało uzupełnienie apteczki, mapy i przewodniki, wyżywienie, przejazdy i noclegi. Nie zapomnijcie o ubezpieczeniu i rezerwie na nieprzewidziane wydatki.

Rezerwacje

Wyjeżdżając z rodziną nie warto narażać się na przykre niespodzianki. Lepiej rezerwować noclegi wcześniej. Wiele popularnych atrakcji umożliwia zakup biletów wstępu przez Internet i tym samym omijanie kolejek. W wypadku wyprawy rowerowej koniecznie sprawdźcie czy wybranym środkiem transportu możecie przewieźć rower.

Pakowanie

Możecie uatrakcyjnić rodzinne pakowanie spisując wszystkie potrzebne rzeczy na dużym arkuszu lub tablicy. Młodzi turyści mogą na wyścigi pakować i wykreślać z listy niezbędny ekwipunek. Aby każdy czuł się potrzebny, można rozdzielić obowiązki tak jak dbanie o mapy czy latarkę między młodszych uczestników wyprawy.